Chov ježka afrického

Ježka chováme v teráriu. Ako terárium nám najlepšie poslúži klietka o rozmeroch 100x50x50 cm /šírka x dĺžka x výška/. Použiť môžeme aj box podobných rozmerov, alebo sklenené akvárium či inú nádobu. Ježko vo voľnej prírode nabehá dlhé trate, potrebuje preto priestor pre dostatočný pohyb.

Keďže ježko bielobruchý pochádza z Afriky, je dôležité, aby mal v teráriu zodpovedajúcu teplotu. Cez deň by sa teplota mala pohybovať okolo 23-28°C. V noci môže teplota klesnúť na 18-22°C. Nikdy by však nemala klesnúť pod 18°C!

Vo voľnej prírode sú ježkovia samotári, avšak v zajatí majú radi aj kontakt s inými ježkami. Hrajú sa spolu a spia spolu schúlení do klbka v jednom domčeku.

Pri samičkách to väčšinou nebýva problém a vychádzajú spolu dobre. Pri samčekoch musíme dávať pozor a sledovať, či spolu dobre vychádzajú.
 

Vybavenie terária/klietky

Na dno klietky môžeme použiť rôzny materiál, musí byť však prírodný a bezprašný. Dobre sa osvedčili drevené piliny, vhodné je vyberať väčšie, hlavne bezprašné. Môžete sledovať ježka, kam chodí vykonávať svoju potrebu a do tohto priestoru dať "záchodík". Do záchodíka môžeme dať podstielku, ktorá saje moč. Vhodné sú napríklad drevené pelety, ale aj iné podstielky, znovu ale volíme prírodné bez pridaných aróm. Záchodík je samozrejme nutné pravidelne čistiť. Môžeme použiť "mačací" záchodík, ktorý je dostať kúpiť v každých chovateľských potrebách, alebo inú nižšiu plastovú misku, do ktorej sa ježko pohodlne zmestí a do ktorej vie jednoducho vliezť.

Ježko potrebuje miesto pre odpočinok. Ako domček môžeme použiť rôzne drevené domčeky, keramické hrnčeky, kokosové orechy, veľké papierové rolky, látkové domčeky atď, hocičo, do čoho sa vie ježko schovať.

V teráriu sa musí nachádzať miska s vodou a miska na jedlo. Ježkovia radi všetko rozhadzujú, preto je dobré, aby tieto misky boli dostatočne ťažké, aby ich ježko pri svojej prechádzke neprevrhol. Dobré sú keramické misky, na vodu najlepšie so zahnutou vrchnou časťou misky. Niektorí ježkovia pijú radi aj z napájačky. Dôležité však je, aby mal ježko vždy k dispozícii čistú vodu.
 

Je potrebné, aby ježko mohol denne behať. Optimálne je dať ježkovi do klietky kolotoč na behanie, v ktorom dokáže behať celé hodiny. Pri výbere kolotoča vyberáme taký, ktorý má v behacej časti mriežky, keďže ježko sa počas behania vybrázdňuje. Rozmerovo vyberajte taký, aby sa do ňho zmestil aj v dospelosti, optimálny priemer je 28 cm.

 

Potrava

Africký ježko bielobruchý je ako všetci ježkovia mäsožravec a hmyzožravec. Vo voľnej prírode sa živí červíkmi, slimákmi, malými cicavcami, a všetkým, čo mu práve príde pod nos. Aby boli naši ježkovia zdraví, potrebujú vysokohodnotnú stravu.

Ako základ stravy môžeme v zajatí ježka kŕmiť mačacími granulkami. Vhodné je ježkovi do jedálneho lístka dopĺňať živý hmyz, ako cvrčky, kobylky, dážďovky, šváby, zoophobasy a podobne.

Na spestrenie jedálnička je možné ježkovi občas ponúknuť myšie holátka, varené kuracie mäso, varené hovädzie či varenú rybu /samozrejme všetko nekorenené/.

V malom množstve je možné ježkovi podať aj mačacie konzervy, tieto však môžu ježkovi spôsobiť hnačku.

Sú však aj veci, ktoré by ježko nemal žrať. Patria sem mliečne výrobky /ježko nevie spracovať mliečny cukor/, bravčové mäso, studenú potravu, žiadne korenené alebo sladké veci.

Ježka kŕmime večer, zhruba za malú hrsť a ráno po našom prebudení, keď si ježko s radosťou vylezie z domčeka, pozrieť či mu v miske niečo nepribudlo.

 

Manipulácia s ježkom

Ježkova prirodzená reakcia na akúkoľvek manipuláciu s ním je schúlenie sa do klbka a naježenie pichliačikov ako obranná reakcia. Ak sa však ježkovi venujete a beriete si ho pravidelne na ruky, odvďačí sa vám svojim pokojným správaním. Keď je ježko pokojný, zloží si pichliačiky a vy ho môžete kľudne pohladiť bez toho, aby vás popichal. Ježka treba brať na ruky VŽDY v kľude, pomaly, aby sa nevyľakal. Musí si zvyknúť, že kontakt s vami je príjemný a bez prudkých pohybov a stresu. Tiež sa snažte pri ježkovi nezvyšovať hlas, keď ho beriete na ruky. Dobré je brať ho podložením prstov pod bruško. Nebojte sa, ak sa aj najprv schúli do klbka a trošku vás popichá, hlavne sa nesmiete zľaknúť a spraviť prudký pohyb, čo by ho vystrašilo. On sa po chvíľke na rukách ukľudní. Ak ho chcete mať ako domáceho maznáčika a nie len ako výstavný kus, musíte sa mu venovať, no stačí mu naozaj málo, každý deň si ho vziať aspoň na chvíľku na ruky, aby mu bol kontakt s vami prirodzený.

Ježko je nočný tvor. Má to výhodu v tom, že keď nie ste cez deň doma, nebude ježko smutný, že je sám. No treba myslieť na to, že ježko v noci behá, ak nebude mať kolotoč, bude vám behať po klietke a hľadať ako by sa zabavil. Preto veľmi odporúčame kolotoč, v ktorom dokáže behať celú noc. Samozrejme je na to treba myslieť pri umiestňovaní klietky s ježkom v byte, aby vás svojím nočným behaním nebudil.

Čistenie

Denne:
Denne čistíme misky na vodu a na jedlo. Denne aj podávame čerstvú vodu a jedlo. Záchodík čistíme od hrubých výkalov denne.

Týždenne:
Raz za týždeň sa vyberie celé zariadenie klietky, aby sa klietka mohla vyčistiť. Peletky v záchodíku je nutné vymeniť komplet, piliny resp. inú podstielku vymeniť za nové. Pri čistení klietky je dôležité myslieť na to, aby neboli použité žiadne chemické prípravky. Klietku treba umyť čistou vodou a nakoniec vyutierať do sucha.

Ježkovia sa väčšinou neradi kúpu a hlavne treba myslieť na to, aby ježko neprechladol. Ak by mal špinavé labky, tieto mu môžeme umyť teplou vodou. Pichliačiky v prípade že sa zašpinia, môžeme jemne očistiť mokrým štetcom alebo kefkou. V prípade, že ježka musíme okúpať, kúpeme ho vždy v troche teplej vody a následne ho dobre osušíme a dbáme obzvlášť na to, aby bol v teple.

Reč ježkov

Ježko sa zroluje do klbka = chcem mať kľud /prvá reakcia, keď ježka vyrušíme, zobudíme, prudký pohyb, hlasný zvuk.../

Ježko syčí = nechaj ma na pokoji

Ježko sa vrtí = pusti ma, chcem ísť behať / chcem sa ísť schovať

Ježko sa snaží vyliezť z klietky/prevracia veci v klietke = nudím sa, potrebujem pohyb alebo pozornosť

Ježko škriabe vo svojom domčeku = musím si pripraviť posteľ

Ježko oblizuje nové predmety a jazykom hádže sliny na svoje pichliače = beriem si pachovú stopu

Ježko vás oblizuje = beriem si pachovú stopu alebo ochutnávam /pozor, môže aj uhrýzť - ochutnať/

Ježko vás hryzie = ochutnám, ako to chutí /pravdepodobne vás najprv pooblizuje, môže na rukách cítiť pach granuliek, alebo inej dobrotky, toto správanie je dočasné, kým je malinký a zvedavý/

Ježko si zloží pichliače tak, že nepichajú a dá sa hladkať = som v pohode

 

 

Nech sa vašim ježkom darí a nech z nich máte radosť!